Helenistik Felsefe’de Kader ve Alin Yazısı

Eski yazıtlarda kader, sans ve alin yazisi icin uc farklı tanem kullanilmis. Neden uc farklı tanem kullanildigi uzerine düşündükçe aslında doğru bir bakış acisinda olduklarını Türkçe icin de farklı tanımlar kullanmamız gerektiğini farkettim. Ama konumuz linguistik degil konumuz kader alin yazısı ve sans.

Fate: alin yazisi değişmeyen yazilmis olan olarak kullanilir

Fortuna: Sans

Destiny; kader ama secilmis kader olarak kullaniliyor daha cok

Eski yazıtlarda Fate kelimesini Fortuna ya da Destiny kelimelerine karşıt anlamlarda kullanılıyor genellikle buradaki karsitligi iyi anlamak gerekiyor cunku bu kelimeleri Türkçe hepsine kader diyip geciyoruz ancak Helen halki bunlara farklı anlamlar tanımlamak istemiş.

Yeni bir tanem olarak Necessity, Chance ve Choice kelimelerini de farklı olarak kullanmışlar burada Necessity kacinilmaz olarak yasanabilecek aksilikler, Chance olasılık, Choice ise seçilmiş olasılık olarak yorumlanmış ancak Necessity de daha cok seçilerek yaşanılan aksilikler olarak kullanilmistir. Düşündüğümüzde tum bu kelimeler birbiriyle ayni anlamlara gelmektedir dilimizde. Ama anlatmak istedikleri bambaşka seyler gibi görünmektedir.

Bir de bize daha yabancı olan Daimon kelimesi vardır. Burada daimon aslında ruh olarak kullanılır ancak dilimize seytan olarak geçer bence bu kelime şeytandan ziyade irade ya da nefis olarak kullanılması daha uygun olacaktır.

Astrolojide her bir evin kader, alin yazisi ve nefse aidiyet durumu vardir.

Evler

1 4 8 12 – Alin yazisi- Fate
11 5 9 2 – Kader- Destiny
3 6 7 10- Daimonik yani iradeye bağlı evler

Ancak yapılan bazı güncel Helenistik uygulamalarda 11. ev ile 12. ev çizgisi arasında kalan burcun bizim değişmez kaderimiz hakkında bilgi verebileceğini, 5 ile 6. ev arasında bulunan çizginin ise secimsel kaderimiz hakkında bilgi verici olabileceği düşünülmektedir.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: