ZUBEN ELGENUBI SABIT YILDIZI

ZUBEN ELGENUBI South Scale, Kiffa Australis
Constellation: Alpha Libre
Longitude 1900:13SCO41. Longitude 2000: 15SCO05.
Deklinasyon 1900: – 15.38’Deklinasyon 2000: -16.01′.
Spectral class: A3. Magnitude: 2.9.
Önerilen orb: 1 derece. yaklaşık.

Yıldızın tarihi: Geniş bir çift yıldız; alpha² ve alpha¹, 3 ve 6, uçuk sarı ve açık gri, Terazi burcunda yer alır ama ilk zamanlar Akrep’in güney Pençesinde yer alırdı . Yunanlılar Terazi’nin yıldızlarını bir “Denge” veya “Terazi” ile ilişkilendirmediler, ilk olarak onlara göre bu Chelae idi yani Akrep’in Pençeleri. Bu alfa yıldızı, Zuben Elgenubi, Güney Terazi Ölçeğidir; beta, Zubenelschemali, Kuzey Ölçeğidir.

Robson bunu “Güney Ölçek” olarak listeliyor ve sembolik olarak “Yetersiz Fiyat” olarak adlandırıldığını söylüyor. [Terazi’nin iki terazisi, Kapsayan Fiyat (Zubenelschemali) ile dengelenen Eksik Fiyatı (Zuben Algenubi) ]

Arapça unvanları Mizan Aliemin, Al Kiffah al Janubiyyah, “Terazinin Güney Tepsisi” idi. Modern listelerin Arabo-Latin Kiffa australisi; ve Al Wazn al Janubiyyah, “Güney Ağırlığı” olarak, Vazneganubi olarak da bahsedilmiştir.

Lanx meridionalis, bu Arap adlarının ilkiyle eş anlamlıdır. Alfa (Zuben Elgenubi) ve beta (Zubenelschemali), Arapça 14. manzil, Al Zubana “Pençeler”i oluşturuyordu, ancak Al Biruni bu adın Zaban olması gerektiğini söyledi, sanki yıldızlardan biri itiyormuş gibi ya da dengeye getirmeye çalışıyormuş gibi olması gerektiğini belirtmiştir. [Etkiler: Tutsakların kurtuluşu için elverişli yolculukları ve evliliği, hasadı ve ticareti engeller. Ay buradan geçerken; sığır satın alın ama gezinmeyin. (Robson)].

Bu yıldız, alfa, Hindu 14. nakshatra Vicakha veya Vishaka’yı (“Amaç Yıldızı” (1)), “Dallanmış” veya “Çatallı Dal” olarak gösterilirdi. Bu ay menzili, süslü bir Geçit olarak düşünüldü. [Etkiler: Ay gününde doğanlar dindar, ürün tüccarları ve kırmızı çiçeklere düşkün olacaklardır. Ay bu menzilden geçerken doğan kişiler kıskanç, cimri, yakışıklı, konuşmada akıllı, dürüst ve kavgacı olacaktır (Robson)].

İki alfa (Zuben Elgenubi), 21. Babil ekliptik takımyıldızı Nura-sha-Shutu, “Güney Işığı olarak geçer; ve bazıları beta (Zubenelschemali) ve gama (Zuben Elakrab) ile Fırat Entena-mas-luv’da, “Kuyruk ucunun Yıldızı”nda, sanki devasa ama belirsiz antik Hydra’nın o kısmını dahil etmişlerdir.


Takımyıldızın etkisi: Terazi, İbranice Heth harfi ve 8. Tarot Trump “Adalet” ile ilişkilidir. (Robson).

Yıldızın genel etkisi: Batlamyus ve eski yazarlara göre, Satürn ve Mars’ın doğasıdır, ancak daha sonra yazarlar Satürn ve Venüs veya Satürn ve Merkür’ün yerine geçer ve Alvidas onu Mars, Venüs ve Satürn’e benzetir. Kötülüğe, engellemeye, affetmeyen bir karaktere, şiddete, hastalığa, yalana, suça, rezalete ve zehir tehlikesine neden olur. (Robson). Burada bu yıldızın hem sevişmek hem de avını öldürmek için kullanılan bir akrep pençesiyle ilişkisini hatırlamakta fayda var. Şu veya bu mesele tamamlanana kadar peşini bırakmaz. Aile içi çekişmeler ve adaletsizliklerden aşk kisvesi altında başlayan psikopatik cinayetlere kadar pek çok talihsiz durumda sıklıkla kötü niyetli olarak ortaya çıkar.

Transitlerde, genellikle bir ilişkiyi onarmak ve daha önceki sert bir yargıyı yeniden gözden geçirmek için doğru andır. İyi açılara sahip ve ‘doğru gezegende’ olursa, kişinin karakteri hak için savaşacak, ancak yenildiğinde rakiplerine karşı cömert davranan cesur biri olabilir diyebiliriz. Özellikle Mars, Satürn veya Ay’a sert açılar verilirse, adalet intikam almak için arka planda kalabilir. (Dr. Eric Morse, Yaşayan Yıldızlar). Bu yıldızın yararsız etkisinin özellikle gece doğan yerlilerde farkedildiği söyleniyor.

Bunları yazdığım için biraz üzgünüm Robson sabit yıldızları hep böyle negatif şekilde yorumlamıştır lütfen etkileniyorsanız okumayın kaynak olması adına paylaşıyorum. Yazının devamında kendi görüşlerimi ve güncel sayılabilecek anlamlarından bahsetmeye çalıştım.


Güneş veya Ay, Zuben Elgenubi ile birlikteyse, kişinin sağlığı için kötü bir alâmet verilir. Satürn veya Neptün’ün bu yıldıza bağlanmasının özellikle sakıncalı olduğu belirtilmiştir. Jüpiter ile kavuşum bile olumsuz olarak kabul edilir.
Vehlow, “savaş zamanlarında mülklere el konulmasını” bu yıldız ile ilişkilendirmiştir. Güney ve Kuzey Ölçeklerine verilen anlam, her ikisinin de ölümsüz bir isim bahşetmesidir. Bununla birlikte, bu, çok trajik koşullar sonucu çok büyük başarılar elde etme gibi anlamları da vardır.

Yükselen ile kavuşum, bu yıldız servetin yükselmesi ve ardından çöküşün habercisi olabilir. Su ile ilgili tehlikenin de işareti var.(Ebertin)

Fortuna ile: Hırsızlar, askerler, hizmetçiler, kumar, spekülasyon, yangın ve davalar nedeniyle kayıplar. (Robson)

Güneş ile: Hastalık, iş kaybı ve yangın veya spekülasyon, rezalet, yıkım, üstlerin gözden düşmesi, haksız suçlamalar nedeniyle acı çekme, aileye hastalık (Robson)

Ay ile: Karşı cinsle ilgili sorun, haksız suçlamalar, rezalet, yıkım, zihinsel kaygı, akraba kaybı, birçok hayal kırıklığı, çok fazla hastalık, vücudun burç tarafından yönetilen bölümlerindeki hastalık (Robson).

Merkür ile: Kurnaz, intikamcı, hain, hızlı zihin, kötü sağlık, kazanç için kötü, utanç, hayatın sonunda yoksulluk. (Robson).

Venüs ile: Evlilik için kötü, ani ve gizli ölüm, kendi cinsiyetinden birinin kıskançlığı nedeniyle zehirlenebilir. (Robson).

Mars ile: Kan dökülmesine veya ölüme neden olan şiddetli kavgalar. (Robson).

Jüpiter ile: İkiyüzlülük, aldatma, sahtekârlık, ticari amaçlar için sözde dini coşku, hapis tehlikesi. (Robson).

Satürn ile: Onursuz, genellikle adaletten kaçar ama sonunda acı çeker, kıskanç, çabuk sinirlenen, aile içi uyumsuzluk, evlilik, kazanç ve miras için kötü; sefil ölüm. (Robson).

Uranüs ile: Keskin, kurnaz, tehlikeli, anormal zihin, düşünce okuyucu, her zaman başkalarını yaralar, keşfedilmemiş suçlar, şiddetli tutkular ancak büyük kontrol, gizli intikam, sığınma veya hapishanede yaşamın son kısmı, şiddetli ölüm işleyebilir. (Robson).

Neptün ile: Asık suratlı, melankoli, izole, kurnaz, kurnaz, okült güçlerin ve zehirlerin veya uyuşturucuların kötü kullanımı, alaycı, tehlikeli, bazı gizli, tuhaf ölümün üzerine kara kara düşünür, genellikle intihar. (Robson).

Photo by EKATERINA BOLOVTSOVA on Pexels.com

Bernadette Brady’e göre ise,

Zuben elgenubi, asıl amacının kişisel kazanç olmaması bakımından ortağından farklı görünüyor. Bu, meselenin daha hafif yanıdır, reforma dahil olabilen ve kişisel kazanç veya güç için ayartmaya karşı koyabilen kişidir.
Zuben elgenubi, eylemler bir şekilde fedakarlığı, verme sevinci için yapılan eylemleri içerecektir, oysa Zuben Elshemali durumunda, projeyle daha fazla paralı ilişkiye sahip olacaksınız – ona yardım edeceksiniz ve size yardımcı olacak.

Kişisel yorumum

Kişisel gözlemlerimden biri olarak Zuben Elgenubi eğer haritanızda varsa hayatınızda radikal değişikliğe yol açmış kişinin de haritasında Zuben Elshamali yıldızı olabilir. Bu yıldızlar birbirinden çok fazla uzak kalamayan sizi dengeye getirmek için elinden gelen her şeyi yapan yıldızlardır. Venüs üzerindeyken diğer gezegenlerin yanı sıra daha iyicil etkiler verdiğini gözlemlemekteyim. Yine kişisel haritalarda Venüs ve Marsın haritanın malefiği ya da benefiği durumunda olması yıldızın etkisini azaltıp arttırabilmektedir.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: