VINDEMIATRIX SABIT YILDIZI

Vindemiatrix sabit yıldızı 9 derece 15 dakika terazi burcunda bulunan ve başak takım yıldızına ait bir yıldızdır. Namı diğer dul yapıcıdır. Ama gerçekte ismini Vindemiator’dan alır. Vindemiator şarap tanrısı Bacchus( Dionysus)un karısıdır. Yunan mitinde ismi Ariadne’dir.

Yunan mitine göre Ariadne kocasına İHANET ediyor Dionysus da Artemise gidip onu öldürmesini söylüyor ve Ariadne cezalandırılıyor hatta Perseus onu taşa çeviriyor Medusa ablamızın kafasıyla. Yunan mitinde zeus onu tekrar canlandırıyor taşa dönüştükten sonra ihanetinin gerçek olmadığı ortaya çıkıyor.

Roman mitine göre Vindemiator şarap toplarken düşüp kafasını kırıyo ve Bacchus onu gökyüzüne yerleştiriyor.

Photo by Majo Pip on Pexels.com

Dionysus şarap tanrısı iki mitin de ortak özelliği ise Vindemiator’un üzüm toplayıcısı olduğu. Kadın sürekli bir şeyler topluyormuş ve eşini bi hayli seviyormuş.

Hikayede dul kalan bir Bacchus / Dionysus olduğu için genellikle anlamına hep dul yapan dulluk yıldızı deniyor. Guncel vindemiatrix yorumu ise: bir şeyler toplayan, ektigini bicen, koleksiyon yapan, sarap tadimcilarinda bulunan bir yildiz. Gurmelik veriyor.

Bunun yani sira es ile ayni isi yapma ve bu iste ortak olma gibi bir durumu da anlatiyor. Bosanma ya da ayrilik da verebiliyor, ihanet her zaman gozlemledigim bir yerlesim degil. Asiri derecede her seti elestirme yetenegi de veriyor.

Ekstra point: bosanip tekrar evlenen ciftlerde de vindemiatrix yildizini cok goruyorum, mesela evlenmese bile bosanip tekrar yasamaya devam edenlerde rastladigim bir yildiz.

Vedat milor kendisi de Vindemiatrix paraninda dogmus birisidr. Esi ile ayni isi yapmiyorlar. Vedat bey bu yildizi culminating evresini (30/60 arasinda) gecirdigi icin esiyle de bosanmamislar. Vindemiatrix hep bir boşanma ile ilişkilendirildiği için bu kısmı açıklamam gerektiğini düşündüm. Ancak şunu söylemek de fayda olduğunu düşünüyorum Vedat bey ile eşi bir dönem işlerinden dolayı ayrı yaşamak durumunda kalmışlar/iki farklı ülkede. Bu nedenle bu yıldızın belki eş ile ayrı yaşama ya da ayrılıp barışma gibi durumlar verebileceğini söyleyebiliriz. Ancak Brady’e göre vindemiatrix koleksiyoncularda, tarihi ya da sanat eseri ile ilgilenen insanlarda bulunan bir yıldız. Şarap tadımcılığı, ve alkollü ürünler ile ilgili işlerle ilgilenen insanlarda da görebiliriz. Bu yıldız genel olarak toplama ve tadımcılık ile ilişkilendirilmiştir. Paranda yer aldığı dönem iyice incelenmelir. Meslek göstergesi olarak bulunan gezegende yer alıyorsa özellikler mesleğe dönüşmektedir.

Photo by Andrew Neel on Pexels.com

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: