AL-KAID BENETNASH SABIT YILDIZI

Sabit yıldız: ALKAID Benetnash.
Takımyıldızı: Eta Büyükayı
Boylam 1900: 25VIR31. Boylam 2000: 26VIR56.
Spektral sınıf: B3. Büyüklük: 1.9.
Orb 1 derece.

Gezegen doğası: Mer

Yıldızın tarihi: Büyük Ayı’nın kuyruğunda parlak beyaz bir yıldız
Büyükayı. Alkaid veya Alcaid’in Arapça adı Al-Qa’id’dir.

Photo by cottonbro on Pexels.com

Al Ka’id, modern İspanyolca Alcaide (ortress komutanı veya valisi) kelimesinden türetilmiştir. Baska bir kaynakta ise orijinali “Stadtholder” olarak çevirilmistir [Hollandalı stadhouder ‘yer tutucu’dan ve eski Hollanda kolonilerinin valilerine verilen isimdir].
Al Biruni onu Marici veya Marichi olarak anlatmistir, aslında Hindistan mitolojisinden gelme olan bir mitolojik kökeni vardir bu da Brahma’nın oğulları olan Hindistan’ın Yedi Rishisinden biri olan “Bir ışık ışını.” olan Marichi, Surya’nın, Güneş’in (ya da gezegene başkanlık eden tanrı) babasıydı. Marichi, Marutaların şefidir. Marutalar şimşekler ve şimşeklerle donanmıştır ve kasırgaya biner ve fırtınayı yönetir. Aurobindo’ya göre Marutalar, yalnızca bilinçaltının karanlığından ortaya çıkan zihnin ilk karanlık hareketlerinden Indra’nın Purusha olduğu aydınlık bilincin bir görüntüsüne dönüşene kadar insan zihniyetinin ilerleyici aydınlanmasını temsil eder.

Bu yıldız, Jüpiter’in iki ayının, Büyükayı ve Küçükayı’nın kuyruklarını tutup onları kuyruklarından göğe kaldırmasıyla meydana gelen Ayı’nın kuyruğunda bulunur. Uzun yolculukta kuyrukları uzar, bu da bu ayıların neden dünyevi ayıların aksine uzun kuyrukları olduğunu açıklar. Büyükayı, kuyruğu işaretleyen epsilon (Alioth), zeta (Mizar) ve eta (bu yıldız, Alkaid) yıldızlarına atıfta bulunarak “treniyle Ayı” olarak adlandırılmıştır. Kuyruk boyunca uzanan bu üç yıldız, Saban’ı çeken üç at olarak tasvir edilmiştir. “Büyük Kepçe” olarak da adlandırılan “Saban”, Büyük Ayı’nın arkasındaki, yıldızlarla özetlenen kova şeklindeki figürdür; Merak (beta), Dubhe (alfa), Phecda (gama) ve Megrez (delta). Büyük Ayı’nın kuyruğundaki bu üç yıldız da Araplar tarafından bir Bier veya tabutun etrafında “Yas tutanlar” olarak tasvir edilmiştir (ayı ve bier aynı kök kelimeden gelir).

Photo by Pavel Danilyuk on Pexels.com

Bier, yukarıda belirtildiği gibi Pulluk veya Büyük Kepçe yıldızları tarafından belirlenmiştir. Tabutu, Arapça Banat Na’ash al Kubra, “Büyük Bier’in Kızları”nda olduğu gibi “Yas tutanlar” (bu üç yıldız; Alioth, Mizar ve Alkaid) izledi; ve bu takımyıldız, bir cenaze alayı olarak görülüyordu ve bu unvanı, figürün direğin etrafındaki yavaş ve ciddi hareketine bağlıyordu. Kutup yıldızı (Polaris) Al Jadi tarafından öldürülen Al Na’ash’ın çocukları olan bu yas tutanlar, intikam için susuzluklarıyla hala her gece onu çevreliyorlar. (Alen).
Takımyıldızın etkisi: Sakin, ihtiyatlı, şüpheci, güvensiz, kendine hakim, sabırlı bir doğaya sahip olduğu, ancak uyandırıldığında huzursuz bir ruh ve büyük bir öfke verdiği söylenir. Kabalistler tarafından İbranice Zain harfi ve 7. Tarot Trump “Chariot” ile ilişkilendirilir. (Robson).

Yıldızın genel etkisi: Büyük Ayı’daki son yıldız. Benetnash ‘işe alınan yas tutanlar’ anlamına gelir. Bu yıldızın etkisi, Mars-Uranüs-Satürn doğasındadır. Deneyimler, birçok insan yaşamının yas tuttuğu olayları göstermiştir. Reinhold Ebertin, büyük gezegenlerin bu derece üzerindeki geçişlerinde, sabit yıldız hakkında yüzyılları kapsayan bir araştırma yaptı.

Sonuçlar, 1969 Kozmobiyolojik Araştırma 40. Yıllığında kaydedilmiştir. Eski zamanların kabul edilen inancına göre, bu sabit yıldızın ölüler alemine bağlı olduğu varsayılır ve bu nedenle ölüm ve yasla ilişkilendirilir. Sıradan bir haritada önemli bir konumda bulunan Benetnash, maden kazaları, ev ve köprülerin çökmesi, dağ kaymaları, yer sarsıntıları ve havanın neden olduğu afetler gibi felaketlerde insan hayatına mal olacak.

Photo by u0410u043bu0435u043au043au0435 u0411u043bu0430u0436u0438u043d on Pexels.com

Uranüs 1969 yılının Temmuz ayının sonunda Benetnash ile tam kavuşumdaydı. Bu sefer Prag ve Moskova arasında aşırı gerilim yaşandı ve ardından Ağustos ayında Rusya’nın SSCB’yi ele geçirmesi izledi. Theiss’teki Schwarzau’daki Çek reformcular, 30 Temmuz’da Rus siyasi büyük adamlarıyla birlikte uluslarının özgürlüğü için savaştılar. Sovyetler Polonya’daki ‘manevralarını’ genişletti. (Ebertin).

Alkaid, İslam astrologları tarafından “milletlerin yok edicisi” olarak biliniyordu. (Noonan).
Yukselen yıldız: Bu takımyıldızın yükselişinde doğanlar vahşi hayvanların terbiyecisi olacaklar, yani ayılara, boğalara ve aslanlara vahşiliklerini bir kenara bırakıp insan yollarını paylaşmayı öğretecek insanlar. (Manilius Astronomica MS 1. yüzyıl).

Fixed Stars and Judicial Astrology Yazar: George Noonan ceviridir

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: