YANAN YOL – VIA COMBUSTA

Burçlar celestial ekliptik üzerinde yer alan takım yıldızlarıdır. Her bir burcun bir takım yıldızına denk gelecek şekilde konumlandırılmış olup bu takım yıldızlarının içlerinde bulunan sabit yıldızları da bulunmaktadır.

Antik dönem astrolojisine doğru gittiğimizde Babillilerin literatüre kazandırdığı yanan yol terimi Terazi burcunun 15 derecesi ile Akrep burcunun 15 derecesini kapsamaktadır. Özellikle Soru Astrolojisi olarak bilinen Horary Astrolojisinde soruyu soran kişinin durumunu öğrenebilmek için Ayın durumunu ve gideceği yolu takip etmek sorunun doğru cevaplanabilmesini sağlamaktadır. Ay bildiğimiz üzere boğa burcunda yücelim durumundadır ve bakıldığında akrep burcunda düşük durumda yer alacaktır.

Sabit yıldızların etkilerine baktığımızda ayın en verimsiz çalıştığı yer olarak kabul edilen scorpii takım yıldızlarının olduğu bölge olarak kabul edilmiştir.

Örneğin Dorotheus, Kitap V-5’te horary astrolojisi ve Ay’ın düşmesi üzerine şöyle yazar: “… bunu bulduğunuzda, Ay’ın ve onun Rabbinin durumu iyileşene kadar bir eylemde ya da herhangi bir şeyde bir başlangıç ​​yapılmamalıdır. ” Daha sonra Ay’ı bozan birkaç koşul vermeye devam ediyor:
“Ay hareket halindeyken alimlerin “yanmış yol” dedikleri yoldaysa (yanan yol ekvatorun ortası yani Terazi ve Akrep) ve Ay bir burcun son derecelerinde ise, o zaman Satürn veya Mars dönemindedir ve burçların sonundaki terimlerin hiçbiri bu ikisinin terimlerinden daha zor değildir”.

Soru Astrolojisi hakkında yazan Abraham İbn Ezra şöyle diyor: “Ayı Terazi’nin 9 derecesinden sonuna kadar… yanmış yola (Terazi’nin sonu ve Akrep’in başlangıcı olan) yerleştirmemeye dikkat edin ve bu en kötüsüdür. Ay’ın engellerinden biri olduğunu unutmayın.”

Hristiyan Astrology’de William Lilly şunları yazdı: “Ay, özellikle İkizler, Akrep veya Oğlak burcunda, bir burcun son derecelerinde olduğunda soruyu cevaplamak güvenli değildir; ya da bazılarının dediği gibi, Via Combusta’dayken, yani Terazi’nin son 15 derecesinde veya Akrep’in ilk 15 derecesindeyken soruyu cevaplamak güvenli olmayacaktır.

Modern astrologlar, bu “yanmış” Terazi-Akrep bölgesinin zararlı doğasının, “yanmış yol” tanımının Helenistik çağdan çok önce ortaya çıktığı Babil antik çağındaki zararlı sabit yıldızların varlığından kaynaklandığını öne sürmüşlerdir.

Özetle, antik astrolojinin sözde “yanmış yol” ya da Via Combusta, Babilliler için Samanyolu’nun burç takımyıldızları çemberini geçerken izlediği yol olarak kabul ettikleri varsayılır. Tropikal zodyakın benimsenmesi ve mevsime dayalı zodyak işaretlerinin kullanılmasıyla, Helenistik astrologlar tarafından Via Combusta’ya verilen boyut (ekliptik boylamda), Babilliler tarafından Dünya’yı çevrelemek için kullanılan ekvatordan orijinal boyutlara daha uygun olabilir. Samanyolu sınırındaki burç çemberi, Babil zamanlarından kalma hali devinim için düzeltildi. Bu da yıldızların ve takım yıldızı dediğimiz burçların yerlerinin de değiştiği anlamına gelmektedir.

Galaktik merkez olarak bilinen akrep yay arasına bir gözcü, ikizler boğa arasına bir gözcü koyularak yani sabit yıldızlardan olan Antares ve Aldebaran’ı çevreleyen bir samanyolu ekvatoru oluşturulmuştur. Buradaki merkezler Persler zamanında doğu ve batının gözcü askeri olarak bilinen yıldızlardır. Antares-Aldebaran

Bu görüntüde Samanyolu’nun (“yanmış yol”) yıldız zodyakında ekliptiği nereden geçtiğini görebilirsiniz. Babil astrolojisi MÖ 2. binyılda başladığından beri, bu bölge her 72 yılda bir yaklaşık bir derece sağa doğru tropikal zodyak’a aktarılsaydı, tropik konum Helenistik astrolojinin o zamanki tropik Terazi ve Akrep bölümlerini kapsayacaktı.

Örneğin, 2000 yılında Antares sabit yıldızı 09 SAG 46 ekliptik boylamındadır, ancak 1900’de Antares 08 SAG 22 ekliptik boylamındadır.

Bu hızla (2000 yılda ~ 28 derece) geriye doğru gittiğimizde Antares, MS 0000 yılında, 11 derece 46 dakika Akrep boylamında olacaktı ve 2000 yıl önce, Babil astrolojisinin başlangıcında (~ 2000 M.Ö.) 13 derece 46 dakika Terazi boylamında olacaktır. — birçok klasik metine göre Via Combusta’nın yaklaşık başlangıç noktası millattan önce 2000’li yıllara dayanmaktadır.

YILLARANTARESDSCHUBBALESATH
GÜNÜMÜZDE9° 46’ YAY2° YAY 34’24° YAY 01’
ISA’NIN DOĞUMU (2000 yil önce)12° AKREP5° AKREP26° AKREP
BABİLLİLER M.Ö. 200012° TERAZİ7° TERAZİ26° TERAZİ

Yukarıdaki tabloya göre düşündüğümüzde artık YANAN YOL’un 2° Yay ile 24° Yay arasında kaldığını söyleyebiliriz.

Kaynak

The Fiery Travels: Via Combusta

Dorotheus, Carmen Astrologicum

Manilius, Astronomica

William Lily, Christian Astrology

Anthony Louis çevirisidir.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: