HELENİSTİK ASTROLOJİDE EVLERİN ANLAMI

Helenistik astroloji kökeni milattan önce 2000’li yıllara dayanmaktadır. Pek çok yazılı kaynak yunanca olduğu için Yunan Astrolojisi olarak da bilinmektedir. Günümüzde Yunanistan, İskenderiye gibi ülkelerin yer aldığı Mezopotamya’da yaşayan insanların oluşturduğu; astrolojinin temelini oluşturmaktadır. Bu bilgiler ışında astroloji pek çok alana dağılmış ve çeşitli gözlemlerle kendini zenginleştirmiştir.

İlk olarak ev sisteminden bahsetmek istiyorum. Helenistik astrologlara göre belli bir ev sistemi yoktu ancak onlar köşe evleri belirleyip gezegenlerin birbirleriyle ilişkisini incelediler. Zodion dedikleri evler ya da burçları kullandılar onlar burçlara göre yer belirleyerek yorumlama yaptılar. Bu sistem daha sonra yükseleni birinci ev/ birinci burç olarak kabul edilerek oluşturulan whole sign ev sistemi olmuştur.

Yine çok fazla bilgiye boğmadan Helenistik Astrolojide evlerin anlamlarından ve yöneticiliklerinden bahsetmek istiyorum.

Chris Brennan’ın ders notlarından çeviridir.

BİRİNCİ EV -HELM-GEMİ

Helm yunanca kaynaklarda gemi olarak geçmektedir buradaki gemi kişinin bedeni ruhu ve bütünlüğüdür. Aldığımız ilk nefesten itibaren ruhun bedenlenmesi bu ev ile başlamaktadır.

İKİNCİ EV HADESİN KAPISI

ikinci ev bakıldığında açı olarak birinci evi görmez bu nedenle bu evde bulunan gezegenler ya da bu evin konuları kontrolümüz dışında gelişir. Aslında kişinin hayatında oluşabilecek bazı zorluklar hakkında da bilgi verir. Helenistik astrologlar bu ev konular içerisinde dünyaya ait olan nesneler, sahip olduğumuz eşyaları dahil etmişlerdir. İsmi Hades’in kapısı denmesinin sebebi bakıldığında ufkun altındadır ve ikinci evden sonra yer altına inilir şeklinde bir tasviri vardır yine ikinci evin diğer tarafı güneşin doğduğu ev olan birinci evdir. Yer altı ve yer üstü arasında geçit olarak buraya Hades’in kapısı denir. Metaforik anlamına bakılırsa sahip olduğumuz şeyler bize sahip olmaya başlarsa onların kölesi olabilir hatta şeytana uyup maddeye düşkün olabiliriz.

ÜÇÜNCÜ EV- TANRIÇA ‘NIN EVİ

Bu ev tanrıça Selene’in eğlendiği ev olarak geçer. Selene burada aydır ve bu evde kişinin hayatına mutluluk getirir şeklinde yorumlanır. Krallıklarla yönetilen eski zamanlarda bu ev Kraliçe hakkında bilgi toplanan bir ev olarak kullanılırdı. Yolculuklar akrabalar bu evin konusudur. Kardeşlerimiz ve yakınlarımızı yine bu ev içerisinde bulunan gezegenlere bakarak yorumlarız. Ve bu evin rejoicing yöneticisi aydır.

DÖRDÜNCÜ EV- GİZLİ KÖŞE

Dördüncü ev ufuktan baktığımızda haritanın en dibinde yer alır bu nedenle bu eve gizlenmiş köşe ev denir. Gecenin en karanlık halini anlatır. Aslında belki de toplumdan en çok gizlediğimiz özelliklerimizi, özel hayatımızı da anlatabilir. Özel hayatımız denildiğinde aile yaşantımız, yuvamız ve ailemiz olarak bu evin temsil ettiği konuları aklımıza getirmeliyiz.

BEŞİNCİ EV- İYİ TALİH YA DA İYİ KADER

Orijinali good fortune olarak geçen bu ev Venüs yönetimindedir. Yaratıcılık çocuklar, hobilerimiz ve seks bu evin konuları içerisindedir. Ve keyif aldığımız haz evi olarak da geçer aslında bedensel olarak alınan zevk evidir ve bedensel zevkler venüs yönetimindedir.

ALTINCI EV- KÖTÜ TALİH-KÖTÜ KADER

Yine orijinal anlamı bad fortune olarak geçen bu ev aslında kadent dediğimiz üçüncül ev olup yükselen ile bir açı içerisinde değildir( helenistik astrolojide 150’lik açı bulunmaz). Yükseleni görmeyen evlerde kontrol edemediğimiz şeylerle karşılaşırız. Ve Helenistik astrolojide ufkun altındaki evler bedensel durumları ufkun üstündeki evler ise zihinsel ya da ruhsal durumları anlatır. Altıncı evin yükseleni görmediğini göz önünde bulundurursak bu ev aslında bedensel engellerimizi anlatan bir evdir. Kişinin bedenini hapseden yani onu köleleştiren ev olarak görülür. Hastalıklar, yaralanmalar ve bedene verilen zararlar bu evin konusudur. Mars yönetimindedir. Gezegenleri evlere yerleştirirken yükseleni görmeyen evlere Mars ve Satürn gibi malefik gezegenler atfedilmiştir.

Photo by Abdullah Ghatasheh on Pexels.com

YEDİNCİ EV- BATIŞ KÖŞESİ

Yedinci ev yükselenden bakıldığında alçalan ev olarak kalır ve güneş bu evden geçtiğinde batar ve gece olur bu nedenle bu eve alçalan ev ya da batan ev batan köşe anlamına gelen setting angle denilmiştir. Her türlü ortaklık ilişkisi bu evden bakılır aynı zamanda kişinin beden uzaklaştığı ilk ev olarak görüldüğünden yurtdışında yaşam gibi konuları da dahiliyeti altına almıştır. Ancak Demetra George yurtdışında yaşam konusunu yedinci evden değil de dokuzuncu evdeb incelemektedir.

SEKİZİNCİ EV- ETKİSİZ FAYDASIZ EV

Burası yükseleni görmeyen beden ve tanrının evi olan dokuzuncu ev arasında kaldığından buraya dünyada bıraktığımız varlıklarımızı yani mirasımızı ve ölüm konularını dahil etmekteyiz. İngilizce Idle ev olarak bakılmaktadır. Geleneksel astroloji alanında araştırmalar yapan Benjamin Dykes bu evin cinsellikle alakası olmayacağını vurgulamaktadır çünkü sekizinci evdeki deneyimlerin geri dönüşü ve tekrarı olmamaktadır bu nedenle sekinzinci evdeki cinsellik ancak tecavüz olur diye bir görüşe sahiptir.

DOKUZUNCU EV- TANRI- GOD

Helenistik dönem astrologlarına göre Tanrı Helios’un evi dokuzuncu evdir artık bu evden itibaren tamamen dünyasal konulardan uzaklaşıp soyut konular ile ilgilenmeye başlarız. Ve inançlarımız, kültür, yabancı ülkelere seyahat, mistik olaylar, Kral dokuzuncu evin konusu olarak geçer.

ONUNCU EV- ZİRVE EVİ, YÜKSELİŞ KÖŞESİ

Bir doğum haritasına baktığımızda güneşin en tepede olduğu yer onuncu evdir ve saat olarak da tam öğle vaktini anlatır. Burası hayatımızda ulaşabileceğimiz en yüksek mertebeyi ifade eder bu nedenle bu ev zirve noktamızdır. Kıdemlerimizden biri olan anne baba tanımı bu ev ile birlikte geldiğinden çocuklar ve çocuk sahibi olup olmama durumu da bu evden incelenir. Profesyonel hayatımız yine onuncu ev konusudur.

ON BİRİNCİ EV- İYİ RUH

İngilizcesi good sprit iyi ruh olarak çevirdiğim bu evde büyük umutlar besleriz ve bu ev yükselene yaptığı destek açısıyla ve güneşe yakın olmak istemesiyle Jüpiterin en keyif aldığı evdir. Bu evde arkadaşlarımız, umutlarımız ve işbirliklerimiz yer alır.

ONİKİNCİ EV KÖTÜ RUH

Bad spirit olarak geçen bu ev yükseleni açı ile görmeyen bir ev olup ruhsal evlerin en sonuncusudur bu neden malefik etki barındırır burada düşmanlar ve karşılaşacağımız tehlikeler söz konusu olur. Kapatılma hapsedilme gibi anlamları da bulunur çünkü evlerin en sonuncudur burada hareket yeteneği kısıtlanır biraz zoraki olarak hapsedilme yorumları yapılabilir.

Photo by Meenakshi Vinay Rai on Pexels.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: