AQUILA TAKIM YILDIZI

Kova burcu aslında saka burcu su taşıyıcısı olarak bilinen Troy’un oğlu Kral Ganimed’dir. Ganymed’i Zeus’un emriyle kaçıran kartal Aquila takım yıldızı ile gökyüzü cennetinde yer alır.

Aslında mitolojik olarak pek çok sembolik anlamı olan kartal takım yıldızının en önemli ikinci anlamı Scorpi takım yıldızının alfası olan kraliyet yıldızı Antares’in kendisi olduğudur. Çünkü antares pek çok mitolojide kartal ile sembolize edilir ve burada antaresin intikamını aldıktan sonra dönüşeceği karakter olarak sembolik anlamlar taşır.

Diğer en yaygın anlamlarından biri de insanlığa ateşi veren Promethus’un ciğerini parçalayan kartal olduğudur.

Al-Sufi’s
Book of Fixed Stars

Tüm bu parçaları birleştriğimizde aquila takım yıldızı insanlığa hizmet eden bir konumdadır ancak bu hizmet insanların ulaşabileceği ya da ulaşması gereken bilginin sınırlı olduğu ile ilgilidir. Çünkü Ganymed’den yola çıkarsak bu bilginin ve hak arayışının bir sonu vardır. Öte yandan tanrılar tarafından kutsanmış olması ve özel görevlerinin olması ile aslında Aquila toplumsal anlamda önemli rol oynamak, halk tarafından sevilmek ve halkı temsil etmek, devlet görevleri gibi anlamlara da sahip olmaktadır.

En bilinen üç yıldızı vardır bunlardan alfa aquila olan Al-tair sabit yıldızıdır. 2-3 derece kova burcuna izdüşümü olan bu yıldız kişilerin özgürlüğüne düşkün olması çok fazla seyahat etmesi, göç etmek gibi anlamlar taşır. Amerika kartalları dediğimiz savaş uçakları ile ilişkilendirilir. Aslında bu etki bütün Aquila takım yıldızı ile ilgilidir.

Al-Sufi’s
Book of Fixed Stars

Amerika bu yıldız üzerinde bir gezegen retro olduğunda savaş başlatır. Yine Altair- Deneb- Vega sabit yıldızı yaz üçgenini oluşturur ve yaz aylarında daha etkin çalışmaktadır. Ani ama geçici servet, dürtüsellik, cesaret, kazalar, astroloji, yazı; büyük hayal gücü, güçlü tutkular, irade, hakim bir karakter, basiret, keskin bir zihin verir.

Beta Aquila Al-Sahin yani alshaun olarak okuyabileceğimiz yıldız da 2-3 derece kova burcunda yer alır. Altair gibi anlamları bulunur ancak etki daha yüzeyseldir. Kadirisi düşük olması sebebiyle Altair gölgesinde kalan bir yıldızdır.

Tarazed gamma aquila olarak bilinir 0-1 derece kova burcunda izdüşümü olan bir yıldızdır. Yağma ve yağma, hayal gücü, güçlü tutkular, irade, basiret, şöhret, güçlü zihin veren bir yıldızdır. Ben bu yıldızın anlamını Promethus’un ciğerini parçalayan kartalla özdeşleştirildiiğini düşünmekteyim.

AQUILA TAKIM YILDIZINA AIT FARKLI KULTURLERDEKİ ÇİZİMLERİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: